Lista dla zakochanych w górach. Lubicie trekkingi w Tatrach, podobał Wam się film „Everest”? Specjalnie dla Was – 10 filmów na temat wspinaczki wysokogórskiej, które powinien obejrzeć każdy miłośnik gór i wielbiciel gatunku. Dla zafascynowanych zdobywaniem szczytów, do oglądania przed kolejną wyprawą, w sam raz na sezon jesienno-zimowy pod kocem.


Everest” (2015)

Najnowsza ektranizajca tragicznej w skutkach komercyjnej wyprawy na Everest w 1996 roku. Zapierające dech w piersiach widomi, fascynująca miłość do gór, trzymająca w napięciu akcja. Wyszłam z kina poruszona tym, jak potoczyły się losy wspinaczy i jednocześnie oczarowana magią gór.

127 godzin” (2010, 127 hours)

Główny bohater ucieka z miasta na samotny weekend w górach. Niestety dochodzi do wypadku – spada w rozpadlinę, a skała przygniata mu ramię. To historia o tym, ile człowiek jest w stanie zrobić, aby przetrwać.

Cisza (2010)

Świetny polski film, który udowadnia, że do takiej historii nie potrzeba wyprawy w Himalaje. Mało tutaj gór, tym razem przeżywamy historię z perspektywy tych, którzy zostali na dole.


Północna ściana” (2008, Northwand)

Północna ściana Eigeru – pionowa, monumentalna, „ściana śmierci”. W latach 30 staje się symbolem i popycha młodych wspinaczy do walki z niemożliwym. Patrząc z dołu na Eiger (niesamowity widok), a potem na ówczesny sprzęt i strój alpinistów nie sposób nie być przerażonym. Ekranizacja prawdziwej historii.

Czekając na Joe” (2003, Touching the void)

Film o trudnych decyzjach i sile woli przekraczającej wszelkie wyobrażenie. O niesamowitej relacji między dwójką wspinaczy. Porażający realizmem (oparty na faktach!) i emocjonalnością.

Zew ciszy” (Beckoning Silence)

Film dokumentalny, w którym jeden z bohaterów „Czekając na Joe” opowiada nam historię alpinistów z „Północnej ściany”. Najlepiej obejrzeć zaraz po wspomnianych filmach fabularnych. Nie chcę więcej pisać, żeby nie było spoilerów, ale polecam.

Granice wytrzymałości” (2000, Vertical limit)

Jak gdzieś przeczytałam – „efekciarski i popisowy”. Ale jeżeli pasuje Wam taka konwencja, to nie będziecie zawiedzeni. Mnie się podobało.

Alive, dramat w Andach (1993, Alive)

Dramatyczna i bardzo kontrowersyjna opowieść o walce o przetrwanie. Pozostawia nas z pytaniem na co się zdecydujemy, żeby przeżyć. Tutaj wspinaczki wysokogórskiej za dużo nie ma, jest za to dużo emocji, ludzka psychologia i reakcja na skrajnie trudną sytuację,  

K2” (1991)

Teraz, jak oglądam trailer, to do głowy przychodzi mi przede wszystkim „tak bardzo mainstream’owe kino lat 80/90”, ale to wciąż bardzo dobry film. Kto nie zna, niech koniecznie nadrobi, moim zdaniem to klasyk gatunku.

Krzyk Kamienia” (1991, Cerro Torre: Schrei aus Stein)

Cerro Torre – skalna iglica, której jeszcze nikt nie zdobył. I zakład między mistrzem wspinaczki sportowej i doświadczonym alpinistą – kto będzie pierwszy? Wyścig, w którym człowiek próbuje wygrać z naturą.
Bonus – górskie zdobienie paznokci, tutorial.

Co potrzeba? 4 lakiery do paznokci – w tym samym kolorze, ale różnych odcieniach, od najjaśniejszego do najciemniejszego. Ja wybrałam fiolety, ale sprawdzą się też błękity, zielenie i szarości.

Jak wykonać? Namaluj kształty górskich szczytów pędzelkiem od lakieru, zaczynając od najjaśniejszego (białego) koloru. Nie musi być perfekcyjnie – nieregularne linie dadzą lepszy efekt, naśladujacy naturalny widok.
Jestem pod wrażeniem, ile w tych wszystkich historiach jest skrajnych emocji. Ile szaleństwa, walki o przetrwanie i pasji. To nie tylko filmy o górach, to przede wszystkim obraz ludzkiego umysłu. To niesamowite, że większość tych filmów jest oparta na faktach. Góry piszą najbardziej dramatyczne scenariusze. 
To tyle, jeśli chodzi o filmy fabularne, jakie znam. Ale jest jeszcze masa fantastycznych dokumentów, jak choćby „Himalaiści” – seria o polskich wspinaczach, którą naprawdę warto obejrzeć.

Które filmy oglądaliście? Co jeszcze możecie mi polecić?