Jak naukowcy leczą nowotwory? Światowy Dzień Nowotworu Krwi

 Dzisiaj, 28 maja, jest World Blood Cancer Day, czyli Światowy Dzień Raka Krwi. Motto tego dnia to „Zostaw swój znak w walce z rakiem krwi”. Oprócz znaku „&”, zostawiam dla Was tego posta. Dzielę się moją wiedzą biotechnologa i opisuję jak powstają nowotwory, jak wygląda opracowywanie leków.


Jak powstają nowotwory?
Komórki nowotworowe, to komórki ciała, które przeszły mutacje. Na skutek czynników zewnętrznych (mutagennych – światło UV, substancje chemiczne np. dym papierosowy i wiele innych) lub wewnętrznych (pomyłka systemu powielania DNA) w genach pojawił się błąd. Geny, to instrukcja obsługi życia – zawierają informację jak żyć. Jeżeli wkradnie się tam błąd, komórka zaczyna funkcjonować nieprawidłowo i po jakimś czasie może przemienić się w nowotworową.


Jak wyglądają takie błędy? Wszystko zależy od tego, gdzie pojawi się mutacja. Przykładowo – mutacja może pojawić się w białku, które uruchamia podział komórkowy. Czyli białko odbiera sygnał w postaci jakiegoś hormonu i włącza całą maszynerię, dzięki której komórka dzieli się na dwie komórki potomne. Ważne jest, aby komórki dzieliły się tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba – dlatego istnieje włącznik w postaci hormonu. Jeżeli jednak uruchamia podział niezależnie od włącznika, to komórki dzielą się cały czas jak oszalałe. Mówiąc obrazowo – chcemy, aby pracownik uruchamiał fabrykę wtedy, kiedy jest potrzeba na produkt. Jeżeli jednak pracownik nie słucha się, a maszyny chodzą dzień i noc, to jest masakra. Podobnie w przypadku komórek. I dlatego guz rośnie.


Jak działa chemioterapia?
Czym się różnią komórki nowotworowe od zdrowych? Szaleńczym tempem podziałów. Chemioterapia to leki, które zabijają szybko dzielące się komórki. Zabija komórki nowotworowe, ale nie rusza mięśni ani układu nerwowego. Niestety, wiele komórek organizmu naturalnie szybko się dzieli – np. komórki odpowiadające za wzrost włosa (stąd łysienie podczas chemioterapii), wyściółka układu pokarmowego (rezultatem czego są mdłości) i wiele innych. Dlatego chemioterapia powoduje straszne działania niepożądane. 


Nad czym pracują naukowcy? Terapia celowana
Ponieważ chemioterapia powoduje straszne działania niepożądane, naukowcy pracują nad ulepszaniem leków. Celem nie mają być naturalnie szybko dzielące się komórki organizmu, ale tylko i wyłącznie komórki nowotworowe. Do tego potrzebne jest dokładne poznanie mechanizmów powstawania i funkcjonowania nowotworów.

Dlaczego nie ma uniwersalnego leku na nowotwory?
Każdy nowotwór jest inny, powstaje na skutek innych mutacji. W każdym inne białka są nieprawidłowe. Inaczej wygląda powstawanie nowotworu piersi, jelita czy krwi. Jeśli za każdym razem jest zmutowane inne białko, trzeba na nowo wymyślać pasujący do niego lek. Dlatego, zgodnie z obecną wiedzą, nie jest możliwe, żeby opracować uniwersalny środek na nowotwory różnego rodzaju.


Co to jest nowotwór krwi?
Krew powstaje w szpiku kostnym. Specjalne komórki macierzyste krwi ulegają wielu podziałom komórkowym, a powstające komórki krwi przechodzą do krwioobiegu. Białaczka, to nowotwór komórek z których powstają „białe krwinki”, leukocyty. Chory ma bardzo wysoki poziom nieprawidłowych leukocytów. Szansą na ratunek jest wybicie wszystkich nieprawidłowych komórek szpiku i wszczepienie nowych – od dawcy.

 Ty też możesz wyleczyć nowotwór!
Przekaż swój szpik kostny osobie chorej na nowotwór! To proste, zgłoszenie zajmie Ci tylko chwilę, a być może będziesz mógł uratować komuś życie. Zajrzyj na stronę fundacji DKMS i dołącz do bazy dawców komórek macierzystych!

Zostań wzorem do naśladowania!
Jeżeli tak jak ja z powodów zdrowotnych nie możesz zostać dawcą, wciąż masz szansę pomóc. Możesz wesprzeć finansowo bezpośrednio fundację DKMS. I to nawet kupując lakiery do paznokci! Firma COTY przekaże fundacji 1% dochodu ze sprzedaży lakierów marek Sally Hansen, Rimmel, Manhattan i Astor! Być może zachęci Cię do tego mój następny post, w którym pokażę propozycje najmodniejszych zdobień paznokci z wykorzystaniem lakierów Sally Hansen. Koniecznie zajrzyj do mnie jutro!


Możesz też pomóc nagłośnić temat raka krwi. Włącz się do akcji i pokaż symbol „&”. Może namalujesz go na paznokciach, tak jak ja? Pokaż mi swoje zdobienie!


Lakiery Sally Hansen dostałam od Klubu Miłośniczek Pięknych Paznokci jako niezobowiązujący prezent. Sama zdecydowałam, że chcę dołączyć do akcji z DKMS i COTY i przygotować dla Was post o nowotworach oraz pokazać otrzymane lakiery.


 Chcesz zobaczyć jak prezentują się w akcji lakiery z firmy COTY? Dołącz do mnie na instagramie lub na facebooku Cienistość! Jesteś ciekawy jak wygląda codzienna praca naukowca?  Obserwuj mnie na Snapchacie @theCieniu.
Chcesz pomóc? Pomóż mi rozpropagować akcję "Wzór do naśladowania" udostępniając tego posta!
Dzięki, że jesteś ze mną!
theCieniu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj serdecznie na blogu cienistość.pl! Znajdziesz tutaj mnóstwo inspiracji z oryginalnymi zdobieniami paznokci. Przygotowuję videotutoriale, tematyczne serie i przeglądy trendów. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej :)