Moje wieczne zmęczenie nie pozwala mi być tak aktywną w Internecie, jak bym chciała, ale szalenie mi brakuje tego wygadania się na interesujące mnie tematy. No muszę, bo inaczej się uduszę! Dlatego dzisiaj spontanicznie dzielę się z Wami moimi planami czytelniczymi na najbliższy rok.
Ostatnio mniej czytałam, przestałam być na bieżąco z nowościami wydawniczymi, ale w grudniu postanowiłam się ogarnąć i wrócić do regularnego czytania. Zamiast marnować czas przed ekranem wolę czytać – to dla mnie dużo przyjemniejsze i wciągające niż seriale czy Instagram, ale jakoś tak czasem o tym sama zapominam i nie czytam. Pora sobie przypomnieć, jakie czytanie jest fantastyczne i emocjonujące! Dlatego aby zebrać w sobie zapał i ekscytację książkami obejrzałam na YouTubie mnóstwo podsumowań i polecajek czytelniczych, z których wyłuskałam kilka „najlepszych książek roku 2021 według Booktube’a”.

Co to jest TBR? To książki „do przeczytania” (ang. „to be read”). Co to jest booktube? To czytelnicza społeczność na YouTube, nagrywająca i rozmawiająca o książkach. Jest też coś takiego jak Bookstagram 🙂

 

Najlepsze książki 2021, które chcę przeczytać – mój plan czytelniczy na rok 2022

Za późno pomyślałam, aby wykorzystać jakąś porządną metodologię przy wyłanianiu tych najlepszych z najlepszych, dlatego wymienione tu tytuły to po prostu książki, które zapadły mi w pamięć, ponieważ najczęściej się powtarzały lub wzbudziły moje zainteresowanie. Obejrzałam na YouTube kilkadziesiąt polskich zestawień i rankingów najlepszych i polecanych książek z 2021 roku, na bieżąco notowałam sobie w notesie ciekawe tytuły i z tej roboczej listy wybrałam najpopularniejsze oraz najbardziej pasujące do mojego gustu czytelniczego. Nie wszystkie zostały wydane dokładnie w 2021 roku, część jest z 2020, ale nie zależało mi aż tak bardzo na sztywnych ramach czasowych. Przede wszystkim chciałam wytypować pozycje, o których się rozmawiało i przeżywało, a takie hity często potrzebują trochę więcej czasu, aby zebrać odpowiednio duże grono czytelników i poleceń oraz odpowiednio wybrzmieć. Niestety nie notowałam ile razy dana pozycja została wymieniona w rankingach, nie mam żadnych statystyk, ale myślę, że mimo to całkiem trafnie udało mi się wskazać te najpopularniejsze książki. To zaczynamy!

 

✓ – ptaszkiem oznaczyłam już przeczytane książki 🙂

 

 

 

FANTASTYKA

Mój ulubiony gatunek literatury czytanej rozrywkowo, dla przyjemności, czyli fantastyka wraz ze science fiction. Przede wszystkim skupiałam się na wyszukiwaniu powieści z tego nurtu. Pierwsze części cyklów pominęłam i odłożyłam na wirtualną półkę „przyjrzę im się później, gdy zostaną wydane kolejne części”. Różnego rodzaju serie w fantastyce traktuje jako całości, dlatego wolę poczekać, aż ukaże się zakończenie. Z tego względu na poniższej liście pojawiają się jedynie jednotomowe powieści oraz zamknięte trylogie.

 • ✓ Aneta Jadowska, „Cud Miód Malina” – to chyba numer jeden całego zestawienia! Wszyscy polecają i zachwalają, praktycznie nie spotkałam się z negatywną recenzją! Zbiór pozytywnych, ciepłych i zabawnych opowiadań o magicznej rodzinie Koźlaczków. Już zaczęłam czytać! Rzeczywiście przeurocze, autentycznie zabawne i przyjemnie odprężające. Osobiście najbardziej lubię powieści z cierpieniem i/lub flakami na wierzchu, ale „Cud, miód, Malina” jest tak dobrym tomem, że pochłonęłam jak oczarowana. Zasłużone miejsce w rankingach!
 • 1/3 ✓ cykl „Wojna Makowa” Rebecca F. Kuang – tej trylogii przyglądam się od wydania pierwszego tomu. Ostatnia część zbiera równie dużo pochwał, więc mogę przypuszczać, że to seria trzyma wysoki poziom do końca. Koniecznie chcę przeczytać całość w tym roku!
 • „Niewidzialne życie Adie LaRue” Victoria Schwab – to chyba najczęściej polecana powieść fantastyczna 2021. Jeszcze nic nie czytałam spod pióra tej autorki, ale ciekawi mnie od lat, więc chyba zacznę się zapoznawać z twórczością pani Schwab właśnie od tej pozycji.
 • cykl „Czas żniw” Samantha Shannon – wysoko oceniana seria, chyba w typie young adult. Ostatnio raczej odchodzę od czytania powieści z podgatunku YA, ale chciałam wybrać jeden tytuł, aby orientować się w tym, co popularne. A ten cykl zapowiada się obiecująco.
 • ✓ „Wyborny trup” Augustina Basterrica – emocjonująca dystopia o kanibaliźmie. Mam słabość do krwawych i dramatycznych historii, pozwalają mi zapomnieć o całym świecie i przeżyć emocjonalne katharsis. A ta powieść dodatkowo ma prowokować do myślenia i komentować ludzką naturę.
 • „Stara Słaboniowa i Spiekładuchy” Joanna Łańcucka – świat słowiańskiej mitologii we współczesnej małej miejscowości. Brzmi intrygująco, lubię takie klimaty.
 • ✓ „Battle Royale” Koushun Takami – japońska dystopia o nastolatkach zmuszonych do zabijania się nawzajem. Bardziej drastyczna niż słynne Igrzyska Śmierci, równie wciągająca i emocjonująca. Już przeczytałam i to była dobra lektura!
 • ✓ „O mrówkach i dinozaurach” Cixin Liu – powieści tego autora ciekawią mnie od paru lat, ale czekałam na zamknięcie trylogii „Wspomnienie o przeszłości ziemi” i jakoś nie mogłam się zabrać za czytanie. Aż tu pojawiła się powieść z dwoma motywami, które kocham szalenie, czyli z dinozaurami i mrówkami. No muszę przeczytać!

Od siebie dodaję też ✓ „Wezwijcie moje dzieci”, czyli ostatni tom trylogii Marty Krajewskiej. Tę pozycję już przeczytałam i jestem naprawdę zadowolona z lektury, zakończenie było fantastyczne, a cały cykl trzyma poziom.

 

 

REPORTAŻ

Non-fiction, a szczególnie reportaże, to mój drugi ulubiony gatunek książek. Wartościowych i godnych uwagi tytułów jest mnóstwo, aż nie wiadomo od czego zacząć! Dla uproszczenia jednak skupiam się na tych pozycjach, które najczęściej wspominano na YouTubie.

 • „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko – najczęściej polecany reportaż! Wstrząsająca historia systemowej przemocy przeciwko rdzennej ludności Kanady.
 • „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” oraz „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” Jacek Hołub 
 • „Oskarżam Auschwitz” Mikołaj Grynberg – reportaż nie tylko o Holokauście, ale także traumie międzypokoleniowej
 • „Radium girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki” Kate Moore – skandal lat 20  i tragedia pracownic narażonych na szkodliwe działanie promieniowania
 • „Też tak mam” Magdalena Kostyszyn – reportaż o codzienności polskich kobiet i ich cichych tragediach
 • „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji” Jelena Kostiuczenko – jeden z najgłośniejszych reportaży 2020 roku
 • „TOPR 2 Nie każdy wróci” Beata Sabała-Zielińska – a to już mój osobisty dopisek do listy. Pierwsza część „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” bardzo mi się spodobała i koniecznie muszę przeczytać kontynuację!

 

 

KRYMINAŁ, THRILLER, HORROR

Nie jestem fanką kryminałów, po powieści z tego gatunku sięgam sporadycznie i ogólnie dla rozrywki wolę czytać szeroko pojętą fantastykę. Ale jeden tytuł wyjątkowo mnie zaintrygował! Do tego stopnia, że już jestem w połowie powieści!

 • ✓ „Zabijaj uważnie” Karsten Dusse – przepracowany prawnik, za namową niezadowolonej żony, zapisuje się na kurs uważności. W konsekwencji zmienia swój sposób myślenia i w wyniku splotu okoliczności zostaje mordercą zabijającą w duchu mindfulness.
 • „Szczelina”, „Strach”, „Ciemność” Jozef Karika – mrożące krew w żyłach historie toczące się w górach, pisane przez popularnego słowackiego autora
 • „Abominacja” oraz „Terror” Dan Simmons

 

 

 

POWIEŚĆ OBYCZAJOWA I LITERATURA PIĘKNA

Wśród poleceń na Booktubie dominuje powieść obyczajowa i literatura piękna. To zrozumiałe, zazwyczaj książki właśnie takiego rodzaju najbardziej prowokują do myślenia, zmieniają nasze spojrzenie na świat i wzbogacają wewnętrznie, dzięki czemu mogą stać się książką roku. Osobiście decyduje się na takie powieści niezbyt często, muszę być wypoczęta i w odpowiednim nastroju na tego typu wymagającą skupienia lekturę. Uważam jednak, że to wartościowa literatura i chciałabym zapoznać się choć z niektórymi pozycjami z poniższej listy. Raczej nie zdołam przeczytać wszystkich powieści z tej kategorii do końca tego roku, ale zapisuję sobie na przyszłość. Poniższa lista jest dość długa, a ja nie mam nic mądrego do skomentowania, dlatego rezygnuję z dodawania komentarzy do każdego tytułu, ale zachęcam do przyjrzenia się poszczególnym pozycjom. Część z nich jest z poprzednich lat, ale wciąż są popularne i polecane, co tylko świadczy na ich korzyść. Kolejność alfabetyczna.

 • ✓ „Almond” Sohn Won-pyung
 • „Bezmatek” Mira Marcinów
 • „Dorośli” Marie Aubert
 • „Gdzie poniesie wiatr” Kristin Hannah
 • „Gdzie śpiewają raki” Delia Owens
 • ✓ „Horyzont” Jakub Małecki
 • ✓ „Hurt/comfort” oraz „Angst with happy ending” Weronika Łodyga
 • ✓ „Klara i Słońce” Kazuo Ishiguro
 • „Normalni ludzie” Sally Rooney
 • „Pieśń o Achillesie” oraz „Kirke” Madeline Miller
 • ✓ „Sen o okapi” Mariana Leky
 • „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” Taylor Jenkins Reid
 • „Tippi i ja” Sarah Crossan
 • „Trzynasta opowieść” Diane Setterfield
 • „Ukochane równanie profesora” Yoko Ogawa
 • ✓ „Wrony” Petra Dvorakova
 • „Ziemiożerczyni” Dolores Reyes
 • „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Shafak

 

 

Kanały na Booktube, które odkryłam

Odkąd mój ulubiony twórca na Booktubie przestał być aktywny (Paweł P42, tęsknię za Twoimi filmikami), szukałam nowych kanałów książkowych. Dzięki poszukiwaniom do powyższej listy trafiłam na kilka interesujących kont, które chciałabym tu podlinkować i Wam polecić.

 

 

 

Mój plan czytelniczy na rok 2022

Równolegle z zapoznawaniem się z najlepszymi książkami roku 2021 realizuję też mój osobisty projekt „Rosja i kraje byłego Związku Radzieckiego”. Rosja wydaje się jednocześnie dobrze znana i tak odmienna, fascynują mnie jej mieszkańcy, ich historia i sposób myślenia. Dlatego postanowiłam dowiedzieć się więcej na temat Rosjan i ich kultury. Kilka reportaży już za mną, na pewno dam znać, gdy zbiorę dostatecznie dużo wiedzy, aby zrobić podsumowanie.

Uuuu, długa lista mi wyszła. Mój poprzedni rok pod względem czytelniczym był słaby, zaledwie 19 tytułów. Ale mam plan w tym roku wrócić do średniej około 50 książek rocznie, więc powinnam być w stanie „zaliczyć” większość listy. Możecie na bieżąco śledzić moje postępy na profilu @theCieniu Goodreads oraz Lubimy Czytać. Jak się domyślacie książek, które chciałabym przeczytać jest dużo, dużo więcej niż wymieniłam w tym wpisie. Ale musiałam przyjąć jakieś kryterium ograniczające, żeby lista była nie tylko wykonalna, ale także interesująca dla Was, dlatego na razie skupiam się na Booktubowych bestsellerach. To będzie świetny rok!

 

A jakie są Wasze plany czytelnicze na nadchodzące miesiące? Co Was zainteresowało i co polecacie?