Efekt syrenki – to był hit dwa lata temu! Pyłek wcierany w białą hybrydę to był absolutny krzyk mody! Teraz takie zdobienie jest już troszkę passe, ale ten drobny, opalizujący brokat cały czas stanowi główny akcent wielu stylizacji paznokci. Z czasem sposobów na wykorzystanie efektu syrenki przybywało, tak samo jak rodzajów tego pyłku. Tyle tego, że aż można się pogubić! Dlatego śpieszę z pomocą i przedstawiam Wam mini przewodnik po zdobieniach z wykorzystaniem efektu syrenki.

Zapraszam na:

 

Do tych zdobień nada się praktycznie każdy brokatowy pyłek, natomiast określenie „syrenka” wskazuje na tego jego rodzaj, który subtelnie opalizuje.

Efekt syrenki na białej hybrydzie – niby niemodny, ale mi się cały czas podoba 🙂

1. KLASYCZNY EFEKT SYRENKI

Zacznijmy od klasyki, czyli pyłku wcieranego w hybrydę. Drobinki przyklejają się do klejącej warstwy dyspersyjnej, układają płasko koło siebie i tworzą piękny efekt opalizującej tafli. Tak jak kiedyś na salonach królowała klasyczna syrenka Indigo na białym lub czarnym tle, tak teraz rodzajów syrenek i kombinacji kolorystycznych mamy niezliczenie dużo. Hitem tego sezonu jest neonowa syrenka nakładana na kolor. Ja sama jednak najbardziej lubię standardową wersję i niebiesko-zieloną lub jasnofioletową bazę.

Na ciemnym podkładzie efekt jest bardzo interesujący i kolorowy

 

O czym należy pamiętać przy nakładaniu efektu syrenki?

– Pyłek można wcierać palcem lub pacynką (jak aplikator do cieni do powiek) w utwardzony kolor wykonując delikatne, koliste ruchy. Uważajcie, żeby nie wciskać zbyt mocno bo klejąca warstwa może się zetrzeć i zostaną nam „dziurki”.

– Czasem niektóre kolory hybryd po zbyt długim trzymaniu w lampie nie wytwarzają takiej mocnej warstwy dyspersyjnej – w razie problemów z wcieraniem pyłku można poeksperymentować z czasem utwardzania i nieco go skrócić.

– Po wtarciu pyłku nadmiar drobinek strzepujemy pędzelkiem lub szczoteczką i nakładamy top. Zawsze jednak trochę brokatu zostaje na pędzelku topcoatu, dlatego pamiętajmy o oczyszczeniu go o kartkę, wacik bezpyłowy lub matę.

Nie nosisz hybryd? Na klasyczny lakier też się da nałożyć efekt syrenki!

Czy można nałożyć efekt syrenki na zwykły lakier?

Jak najbardziej! Po pomalowaniu paznokci kolorem należy odczekać, aż lakier przestanie być mokry, ale wciąż nie wyschnięty w pełni – tak, aby nie zrobić palcem wgnieceń, ale żeby pyłek się przyczepił. Tutaj trzeba wyczucia i doświadczenia, jednak jestem przekonana że po paru próbach każdy wyłapie odpowiedni moment. Czasem lakier wysycha na tyle szybko, że warto spróbować nakładać pyłek na każdy z paznokci z osobna i dopiero potem malować kolejny paznokieć.

 

Efekt syrenki wtarty w warstwę dyspersyjną kontra sugar effect, czyli pyłek nasypany na mokry top

2. SUGAR EFFEKT, PIXEL EFFECT

Posypujemy pyłkiem mokry topcoat, po czym utwardzamy w lampie. Nadmiar drobinek strzepujemy i gotowę. Tworzy się błyszcząca, szorstwa warstwa przypominająca cukrową posypkę (stąd nazwa sugar effect).
Pixel effect to nowy termin wprowadzony przez Indigo i odnosi się do ich nowych pyłków z większymi drobinkami.
W przypadku klasycznych lakierów to zdobienie jest banalnie proste – wystarczy nałożyć top, posypać pyłkiem i odczekać, aż lakier wyschnie.

 

Najmodniejsza opcja to neonowy efekt syrenki – wypróbowaliście taką kombinację?

 

Taki szorstki brokat może trochę się brudzić i ścierać – warto mieć to na uwadze. Trwałość zdobienia zależy od tego jakie ubrania nosicie i czym zajmujecie się na co dzień.

3. WZORY SUGAR EFFEKT

Wypukłe wzorki malowane gęstym żelem lub topcoatem. Po skończonym manicure (baza, kolor, top) przecieramy paznokcie cleanerem (pozbywamy się klejącej warstwy) i malujemy wzorki topem lub żelem z warstwą dyspersyjną. Sama używam do tego najczęściej białego „Sugar effect” od Indigo, ale jest bardzo dużo podobnych produktów innych firm. Przed utwardzeniem w lampie posypujemy mokry wzorek pyłkiem (efektem syrenki lub akrylem).

Takie zdobienie wygląda bardzo elegancko, wymaga jednak nieco wprawy w ręcznym malowaniu wzorów. Ja najczęściej maluję wzorek kwiatków, który widziałam u MrCandiipants.

 

To chyba moje ulubione zdobienie z tego zestawienia 🙂

4. BŁYSZCZĄCE KWIATKI

Brokat można zawsze dołożyć do jakiegoś wzorku, np. ozdobić nim środek ręcznie malowanych kwiatków. W przypadku hybryd nakładam pyłek pędzelkiem delikatnie wklepując go w warstwę dyspersyjną. Jeśli zaś chodzi o klasyczne lakiery to czasem mieszam pyłek z bezbarwnym lakierem przed nałożeniem. Bardzo podoba mi się taki dodatkowy, błyszczący akcent 🙂

 

Lubicie efekt syrenki? Jakich zdobień próbowaliście?