Lubię w niestandardowy sposób podchodzić do kreatywnych wyzwań letteringowo-doodlingowych. Chyba największą przyjemność przynosi mi szukanie pomysłów, zbieranie inspiracji i wymyślanie własnych rozwiązań i interpretacji. Niedawna uczestniczyłam w fajnym wyzwaniu letteringowym, w którym hasła były naprawdę niezwykłe – to była lista „brzydkich wyrazów” sprzed lat. Teraz te przekleństwa są przede wszystkim zabawne i mają w sobie sporo nostalgicznego uroku. Temat bardzo mnie zainteresował, dlatego zdecydowałam się dołączyć do zabawy, a owocem tego stała się seria 10 napisów. Każdy z nich tworzony jest w nieco innym stylu i ma zupełnie inny charakter, jedyną klamrą są tutaj rzeczone brzydkie wyrazy. Zebrałam w ten sposób mnóstwo pomysłów na hand lettering i chciałabym je Wam dzisiaj zaprezentować – być może zainspirują Was do działania i wprowadzą coś nowego do Waszych napisów.

 

Więcej o tym wyzwaniu dowiecie się u jego organizatorki z bloga Sierysuje.pl [klik].

KILKA SŁÓW O HAND LETTERINGU 

Letteringiem zaczęłam się interesować ponad rok temu – dokładniej w listopadzie 2016, przy okazji kreatywnego wyzwania ogranizowanego przez Zenję. Wtedy też pierwszy raz zabrałam się za ładne pisanie liter – na początek miałam tylko farby akwarelowe i zwykły, tani pędzelek. Ale szybko się wciągnęłam, kupiłam swój pierwszy brushpen dla początkujących oraz zeszyt ćwiczeń. Później, w styczniu 2017, przy okazji wyzwania Surley Simple przerobiłam cały alfabet (każdą literę możecie zobaczyć na Instagramie pod hahstagiem #thecieniulettering [klik]). Przez cały rok pisałam tą techniką różne nagłówki w bullet journal’u, podpisy do rysunków i dzielnie ćwiczyłam swoją technikę. Takie napisy wyglądają na skomplikowane, ale tak naprawdę tego typu pisanie jest bardzo łatwe i wymaga jedynie odpowiedniego narzędzia i trochę ćwiczeń. Więcej wskazówek zebrałam we wpisie na „Jak zacząć z hand letteringiem”. Ponieważ szybko się nudzę potrzebowałam kolejnego wyzwania i spróbowania czegoś nowego. Dlatego w tym roku postanowiłam skupić się na wyjściu poza podstawowy schemat i bardziej bawić się tymi napisami oraz ich formą, coś dorysować, zmienić krój liter.

Przeczytaj też: Podstawy hand letteringu – co to jest? Jak zacząć?

Przeczytaj też: Kreatywne wyzwanie u Zenja i mój pierwszy hand lettering

 

Ukończyłam wyzwanie! Wszystkie zdjęcia możecie zobaczyć poprzez mój hashtag #theCieniulettering ✒ W poniedziałek albo wtorek rozejrzę się za kolejnym wyzwaniem. Coś polecacie? Zrobię też podsumowujący wpis na blogu, teraz niestety nie zdążyłam przed wyjazdem.  xoxo #surleysimple_alphabet #letterarchive #surelysimplelettering #surelysimple #surelysimplechallenge @surelysimplechallenge @surelysimpleblog #frannyscoffeepaper #handletteringnewbie #handwritingchallenge #letteringchallenge #handletteringpractise #handletter #handwritting #pentelbrushpen #calligraphyart #brushletteringpracticechallenge #letteringart #letteringdesign #letteringlove #brushletteringpractice #letteringleague #wyzwanie #challenge #blogerka #zeszytćwiczeń #podsumowanie #postanowienianoworoczne #postanowienia #postanowienie #thecieniuart
Post udostępniony przez Paulina Weiher @theCieniu (@paulinaweiher) Lut 3, 2017 o 3:08 PST

PSIA KOŚĆ – LETTERING I DOODLING
Połączenie napisu i doodlingowych rysunków, prostych i szybkich ilustracji. Tutaj interpretacja jest bardzo oczywista – w kilka minut narysowałam pieska z kością i dodałam napis. Warto ćwiczyć takie szybkie, nieskomplikowane rysunki, bo świetnie rozwijają umiejętności i sprawiają dużo frajdy.

DO KADUKA – TĘCZOWY GRADIENT I BANNER
Tęczowy napis pastelowymi bushpenami Pitt Artists Pen marki Faber Castell. Jeżeli przyłożymy pionowo od góry pędzelek jednego brushpena, to tusz z niego spłynie do tego drugiego. Potem gdy piszemy tym drugim brushpenem najpierw z pędzelka uwalnia się pierwszy kolor, który gradientowo stopniowo przechodzi w drugi. Świetna sztuczka, bardzo prosta a efekt daje fantastyczny.
Drugi pomysł to dodanie banerów. Trzeba je trochę poćwiczyć bo za pierwszym razem można się zakręcić z tymi zagięciami, ale na Pintereście jest dużo naprawdę pomocnych tutorialów. Polecam spróbować, bo banerki wyglądają naprawdę fajnie i efektownie, np. w bullet journal. Potem dodałam jeszcze tęczowe tło – po prostu pokolorowałam je kredkami.

Przeczytaj też: Hand lettering z produktami Faber Castell

MOTYLA NOGA – PODPIS
Trochę mnie nudzą same napisy, ale lubię je wykorzystywać jako podpisy ilustracji. To akurat dwa w jednym – rysunek aloesu na Zenjowe wyzwanie oraz motylek inspirowany hasłem na wyzwanie „piszemy brzydkie wyrazy”.

Przeczytaj też: Jak rysuję kaktusy i sukulenty na Zenjowe wyzwanie

KRUCA BOMBA – DŹWIĘK W KOMIKSACH
Rysunek, który trochę kojarzy mi się z tymi wszystkimi „wybuchami” w komiksach. Chmurki, rozbłyski i jedno wielkie BUM w graficznej formie. Popatrzcie sobie, jak fajnie napisy obrazują dźwięki i zapachy w komiksach – świetne inspiracje.

TAM DO KATA – PRINTS AND PATTERNS
Chyba mój ulubiony styl – fantazyjne letteringowe napisy na tle wzorów. Na początku można spróbować proste wzory, np. geometryczne albo abstrakcyjne plamy akwarelami. Ja lubię najbardziej takie z motywami roślinnymi.

CHOLERA JASNA
A czasem wystarczy coś napisać, naszym zwyczajnym pismem. Ale zrobić to na przykład wiele razy. Albo pionowo. Albo raz większymi lub mniejszymi literami. No bo cholera jasna nie jest potrzebny ani brushpen ani żadne specjalne umiejętności, żeby fajnie bawić się w hand lettering.

DO DIASKA – ŚREDNIOWIECZNE LITERY
Klasyczna kaligrafia, średniowieczna uncjała, pisanie piórem – to jest styl, który chciałabym lepiej poznać w najbliższym czasie! Jak znajdę „wolną gotówkę”, to chciałabym kupić jakieś pióro do takiej zabawy, bo niesamowicie mi się takie litery podobają! Na razie nic więcej nie napiszę, bo się nie znam 😉 Ale polecam spróbować!

NIECH TO DUNDER ŚWIŚNIE – PIONOWY GRADIENT
Tu już żadnej sprytnej sztuczki nie ma – tworzę napis jasnym brushpenem, a potem dodaję cieniowanie kredkami. Trochę z tym roboty, ale za to jak to ładnie wygląda!

POHANIEC SPROŚNY – NAPIS W WIANKU
Coś bardziej pracochłonnego, ale jak pięknie wygląda! Można narysować lub namalować cały wianek albo po prostu dodać kilka kwiatków z jednej strony. Jeżeli szukacie pomysłów na wianki to obserwujcie mnie na Instagramie @paulinaweiher – w najbliższym tygodniu będę tworzyć wianki na zenjowe wyzwanie! Przez 7 dni codziennie jeden!

LEBIEGA W ZĄBEK CZESANY – MIESZANIE STYLÓW
A może by tak połączyć różne kroje pisma w jednym napisie? Zaznaczyć najważniejsze wyrazy i podkreślić je bardziej ozdobnymi literami, a pozostałe słowa napisać w stylu minimalistycznym. Na początek najlepiej wybrać dwa rodzaje pisma – jedno ozdobne i jedno proste, i połączyć je w jednej pracy. Efekty są bardzo ciekawe, a to w sumie bardzo prosty zabieg.

Który pomysł najbardziej Wam się podoba? Czego chcielibyście spróbować?