Wiecie jakie są najważniejsze cechy pozwalające nauczyć się rysować? Cierpliwość i zdyscyplinowanie.

Nie talent ani zdolności plastyczne czy zmysł estetyczny. Ale wytrwałość, skupienie i systematyczne poświęcanie czasu na naukę i ćwiczenia. Oczywiście tym zdolnym idzie łatwiej i szybciej, ale ogólnie każdy jest w stanie nauczyć się ładnie rysować na niezłym poziomie bez względu na wrodzone umiejętności. A w całym tym procesie najważniejsze są cierpliwość, samozaparcie, wewnętrzna stała motywacja i dyscyplina, ponieważ nauka rysunku może potrwać bardzo długo, zanim pojawią się widoczne postępy. Ale gwarantuję Wam, że jeżeli włożycie serce w naukę rysowania i nie poddacie się po pierwszej próbie, to po jakimś czasie osiągniecie satysfakcjonujący poziom w dziedzinie rysunku.

Chciałabym też podkreślić, że można nauczyć się rysować bez względu na wiek. Mówi się, że to dzieci najszybciej się uczą, ale dorośli w paru kwestiach mają przewagę. Starsze osoby są bardziej cierpliwe i zdyscyplinowane, dążą do wyznaczonego celu. Sama jako osoba dorosła mam już pewną i umiejętności, wiem, gdzie i jak szukać porad, jakie lekcje i materiały są wartościowe, potrafię zaplanować naukę i obiektywnie ocenić co jeszcze mam do poprawy. Gdy byłam nastolatką działałam bardziej po omacku, nie wiedziałam, jak się zabrać do nauki rysunku. Robiłam postępy dużo wolniej niż teraz! Przez ostatnie dwa lata nauczyłam się dużo więcej niż przez całe moje dzieciństwo razem wzięte. Zdaje sobie jednak sprawę, że taka samodzielna nauka jest trudna i może przerażać lub zniechęcać, dlatego chciałabym się z Wami podzielić moim doświadczeniem.

Nie będę uczyć Was rysować, bo do tego jestem za cienka w ołówkach. Zamiast tego z perspektywy osoby początkującej powiem Wam co najbardziej mi pomaga w nauce i jakie działania przyniosły największe postępy.

 

Zapraszam na:

 

Jeżeli zamiast czytać wolisz słuchać i oglądać – zapraszam na mój kanał na YouTube CIENISTOŚĆ, gdzie właśnie pojawił się film z przeglądem szkicownika i poradami, jak nauczyć się rysować 🙂

 

 

MOJE SPOSOBY NA SAMODZIELNĄ NAUKĘ RYSOWANIA

 

1. Co chcesz rysować? Określ swój cel.

Co chcesz osiągnąć? Jak chcesz umieć rysować? Jakiego medium chcesz używać? Na jakim poziomie jesteś i gdzie chcesz dotrzeć? Odpowiedź na te pytania pomoże Ci wyznaczyć czego i jak się uczyć.

Być może po prostu chcesz sobie doodlingować i bazgrać dla przyjemności – do tego nie trzeba żadnych skonkretyzowanych lekcji, po prostu trzeba rysować co tylko przyjdzie do głowy i nie przejmować się układaniem programu nauczania 😉 A może marzysz o fotorealizmie? Wtedy istotne jest dla Ciebie uchwycenie podobieństwa, proporcji, precyzja, zaawansowane cieniowanie. Chcesz stworzyć swój komiks? Opanuj podstawy budowy ciała człowieka i stwórz własną postać. A może chcesz malować kwiaty? Naucz się rysować rośliny, mieszać kolory. Chcesz robić animacje? Tu też przydadzą się podstawy rysunku.
Zastanów się jak chcesz rysować, jakie prace Ci się podobają oraz jakich narzędzi chcesz używać. Na podstawie tego oszacuj, jakich umiejętności potrzebujesz. Stwórz listę zadań do opanowania np. „cieniowanie ołówkami”, „mieszanie kolorów farb”, „perspektywa”, „anatomia człowieka”. I szukaj lekcji i porad na ten temat w sieci!

Jak to wygląda u mnie? Marzy mi się rysowanie fanartów, robienie komiksowych, zabawnych ilustracji z bohaterami popkultury, fantastycznych stworzeń, zamienianie moich pomysłów w obrazki. Jak chcę to zrealizować? Żeby móc poprawnie rysować ludzi i zwierzęta, nawet w komiskowym stylu, muszę opanować klasyczne podstawy rysunku, anatomię postaci. Dlatego takie standardowe ćwiczenia i tutoriale są jak najbardziej dla mnie. Ćwiczę realizm, ale tylko jako podstawę do dalszego rozwoju moich umiejętności i stylu, nie dążę do fotorealizmu.

 

 

nauka rysowania ćwiczenia cieniowania
To moje ćwiczenia rysunkowe sprzed kilku lat – lekcje z magazynu „Przygoda ze sztuką” 🙂

 

2. Darmowe lekcje rysowania – YouTube i Pinterest

Wiedza czeka na Was w sieci i to darmowa! Wielu doświadczonych twórców dzieli się swoją wiedzą i pomaga początkującym rysownikom w nauce. Szczególnie polecam video na YouTube. Co prawda większość tutoriali z jakich korzystam jest po angielsku, ale po polsku też się znajdą. Planuję przygotować dla Was wpis z moimi ulubionymi rysunkowymi kanałami oraz listę najlepszych videotutoriali 🙂

Fajną pomocą jest też Pinterest! Użytkownicy wrzucają tam bardzo dobre i pomocne tutoriale i infografiki ze wskazówkami i poradami. Przy okazji mała podpowiedź – nie szukajcie wskazówek na temat rysowania (np. jak narysować oko) przez Google grafika, tylko przez wyszukiwarkę Pinteresta. Algorytmy Google i Pinteresta działają inaczej i sprawdzają zupełnie inną bazę danych i w tym wypadku dużo, dużo lepiej sprawdza się Pinterest. Zazwyczaj tutoriale na Pintereście są lepiej opisane, bardziej przemyślane, do tego często mają link do strony twórcy, gdzie znajdziecie więcej wskazówek. I zawsze można najlepsze tutoriale sobie zapisać i zbierać na swojej tablicy 🙂

Zapraszam serdecznie do obserwowania mojego konta @theCieniu na PINTEREŚCIE. Zorganizowałam kilka tablic pomocnych w nauce rysowania np. „Lekcje rysunku” czy „How to draw hands”.

Moim postanowieniem jest nauczyć się rysować ludzi. Przerobiłam już lekcje rysowania: oczu, ust, całej twarzy, dłoni i stóp. Teraz ćwiczę rysowanie włosów oraz proporcje całego ciała. A następne na liście do przerobienia mam rysowanie postaci w ruchu.

 

jak narysować oko ćwiczenia szkice
Ćwiczenia na podstawie tutoriali na YouTubie – jak narysować oko i twarz.

 

3. Nie rysuj z głowy, tylko z rzeczywistości

Brzmi dziwnie, prawda? Jednak na początku rysowanie z wyobraźni nie będzie wychodzić, ponieważ nasz mózg przechowuje symbole zafałszowujące rzeczywistość, a nie realistyczne obiekty. Przykład? Narysuj motylka lub kurę, a potem porównaj rysunek ze zdjęciem w internecie. Zupełnie inny kształt i proporcje! Nasz mózg nie przechowuje prawdziwego wizerunku tych zwierząt, tylko ich symbol, który jak się okazuje dość mocno odbiega od rzeczywistości. Kolejny przykład – narysuj z pamięci portret bliskiej osoby. Najprawdopodobniej okaże się, że zupełnie inaczej zapamiętujesz twarz, niż wygląda ona w rzeczywistości.

Najważniejsze w nauce rysowania nie jest tak naprawdę ćwiczenie ręki, ale nauka obserwacji, zmiana postrzegania rzeczywistości. Musisz dać swojemu mózgowi przeskoczyć na inny sposób percepcji i myślenia. Najpierw trzeba poznać to jak wyglądają przedmioty, ludzie i zwierzęta, poprzez obserwacje rzeczywistości, a dopiero potem, gdy wyposażysz swój umysł w odpowiednie umiejętności i wgrasz na mózg naturalny wizerunek rzecz, to wtedy śmiało przystępuj do rysowania z wyobraźni.

 

reference do rysowania zdjęcia ćwiczenia
Nie wiesz co rysować? Zacznij od szkicowania prostych form – fotel, kubek, warzywo, ludzkie oko. Zwróć uwagę na kształt, proporcje. Skup się na detalach 🙂

 

Przykład! Will Terrel w filmie „How to draw from reference” w fantastyczny sposób pokazuje, jak rysuje komiksowego rekina. To doświadczony ilustrator, ale mimo to nie rysuje od razu z głowy, tylko porządnie przygotowuje się do opracowania nowej postaci. Najpierw uważnie studiuje, jak wyglądają rekiny – ogląda zdjęcia, video, przygląda się jak te zwierzęta wyglądają. Następnie rysuje kilka różnych rekinów w realistycznym stylu na podstawie zdjęć – wgrywa do swojej głowy wizerunek rekina, studiuje szczegóły i najbardziej charakterystyczne elementy. Dopiero po wykonaniu kilku takich ćwiczeń przystępuje do swojego projektu i rysuje coś z wyobraźni.

 

Oczywiście nie jestem sztywniakiem i czasem sobie rysuję z wyobraźni, bo po prostu to lubię. Nadrzędną zasadą w tym wszystkim i tak jest „po prostu rysuj”, więc jak mam ochotę na bazgranie z głowy, to właśnie to robię. W końcu rysowanie ma przede wszystkim sprawiać przyjemność, być miłym hobby. Ale jak by nie było – w ramach nauki staram się regularnie ćwiczyć rysowanie z natury, ze zdjęć i tutoriali. Rysuję przedmioty codziennego użytku, znoszę do domu gałązki i kwiatki i staram się je namalować. Przerysowuję twarze ze zdjęć w gazecie. I oczywiście korzystam z lekcji rysunku na YouTube.

Jeżeli chcę narysować wyobrażoną ilustrację z lisem, to najpierw musze poćwiczyć rysowanie lisów ze zdjęć, poznać proporcje ciała, to jak zwierzę się rusza. Dopiero po takiej analizie i uważnej nauce oraz ćwiczeniom praktycznym mogę przejść do rysowania lisów z wyobraźni, ponieważ wpisałam sobie w mózgu właściwy obraz rysowania lisa.

 

jak rysować kaktus ptak
Moje ulubione źródło do wyszukiwania zdjęć to Pixabay – darmowe fotki dobrej jakości, w sam raz do ćwiczeń 🙂

 

4. Papier i ołówek wystarczą

Na samym początku najważniejsze jest robienie szybkich szkiców ołówkiem, dużo, jak najwięcej. To jest absolutna podstawa i na tym należy się skupić. Na początek wystarczą czyste kartki i najzwyklejszy ołówek, nie ma potrzeby kupować drogich przyborów.

Oczywiście wszyscy jesteśmy ludźmi i lubimy się bawić kolorowymi, wypasionymi przyborami! Sama np. często sięgam po markery lub farby. Ale pamiętajmy, że taka ilustracja nigdy nie będzie udana, jeżeli zawiedziemy na samym początku przy rysowaniu szkiców. Bo szkic ołówkiem to pierwszy krok praktycznie w każdej technice, to rysunek decyduje o kształcie i proporcjach. Jeśli szkic się posypie, to nawet najpiękniejsze cieniowanie tego nie naprawi.

To też dobra wiadomość dla osób, które nie mają dużego budżetu na przybory do rysowania. Na początek nie potrzeba za dużo. Nie mówię oczywiście „nie kupuj drogich przyborów”. Powiem odwrotnie, stać Cię i masz ochotę? To kupuj! Kto bogatemu zabroni! A fajne przybory dają dużo frajdy i co superważne, mają rewelacyjny wpływ na motywację i chęć do rysowania. Sama staram się co miesiąc kupić 1-3 markery lub inne wypasione przybory, zawsze wtedy nabieram niesamowitej ochoty na rysowanie i jestem pełna pozytywnej energii twórczej. Ale jeżeli nie możesz nic kupić, to nie martw się – nie musisz wydawać pieniędzy, ołówek i plik kartek lub tani zeszyt absolutnie wystarczą. Sama przez długi czas rysowałam tanim cienkopisem na kartkach z drukarki i sprawiało mi to bardzo dużo przyjemności!

Przeczytaj też: Przybory do rysowania dla początkujących ♥ 

 

rysunek lineart cienkopis kreskowanie cieniowanie smok kot
Moje stare rysunki sprzed lat – kartka ksero, ołówek i cienkopis Stabilo.

 

5. Znajdź znajomych o podobnym hobby i rysujcie wspólnie

Dołącz do grupy na Facebooku, weź udział w wyzwaniu na Instagramie, spotkaj się ze znajomymi na wspólnym rysowaniu. Wsparcie, kibicowanie, merytoryczna krytyka oraz pomocne wskazówki są niezwykle ważne i motywujące.

Sama uwielbiam brać udział w kreatywnych wyzwaniach na Instagramie! Motywują mnie do zwiększonego wysiłku i pomagają się rozwijać, a do tego dają czystą rozrywkę i satysfakcję. Nie zawsze uda mi się ukończyć wyzwanie na czas, ale staram się jak mogę.

Zobacz też: Jak rysować kaktusy? Zenjowe wyzwanie

 

NAJWAŻNIEJSZA ZASADA W NAUCE RYSOWANIA

Po prostu rysuj. Cokolwiek, byle często. Oczywiście lekcje, odpowiednie ćwiczenia i wychodzenie ze swojej rysunkowej strefy komfortu przyspiesza postępy, ale tak czy siak najważniejsza jest praktyka i regularność. Bez względu na wszystko, rysujmy jak najwięcej. Bo to fajne 🙂

 

Kto z Was uczy się (lub chciałby się nauczyć) rysowania? Jakie są Wasze sposoby? Trzymam za Was kciuki i życzę udanego rysowania!