Rysowanie ludzi jest trudne, a szczególnie rysowanie dłoni. Często w komentarzach pojawiają się skargi na ten temat, ponieważ dla wielu osób rysowanie dłoni to problem. Nie inaczej jest ze mną – moje pierwsze próby to jakieś koszmarne potworki! Można próbować to obejść i unikać tematu – rysować tylko to, co wychodzi ładnie, tworzyć postacie z dłońmi schowanymi za plecy itp. Najlepiej jednak zmierzyć się z trudnościami i pracować nad swoją nauką rysowania. To czasochłonne, ale z odpowiednim podejściem przynosi spektakularne rezultaty.

W tym wpisie pokazuję mój sposób na naukę rysowania w praktyce na przykładzie rysowania dłoni. Zajrzyj do poprzedniego wpisu na ten temat po więcej ogólnych wskazówek

 

szkicownik rysunek
Po lewej – starszy rysunek, jeszcze zanim zabrałam się za porządną naukę rysowania dłoni. Po prawej nowsza praca, z maja tego roku. Widać postępy? 😉

 

Jak nauczyć się rysować dłoń?

Najważniejsza zasada to zawsze „ćwiczyć”! Ale w jaki sposób trzeba to robić? Odpowiednio dobrane ćwiczenia i zadania znacząco przyspieszą naukę rysowania, dlatego warto skorzystać z odpowiednich pomocy i narzędzi. Najłatwiej wykorzystać do tego lekcje rysowania na YouTube oraz zdjęcia stockowe jako wzory. Na przykładzie nauki rysowania dłoni chciałabym Wam pokazać jak uczę się rysować, jakie metody wykorzystuję i jakie daje to rezultaty.

Zobacz mój filmik na YouTube na kanale CIENISTOŚĆ, w którym pokazuję więcej przykładów 🙂

 

 

Nauka rysowania to nauka uważnej obserwacji

W rysowanie równie ważne jak zdolności manualne jest uważne obserwowanie. Odpowiednia obserwacja pozwoli nam wychwycić rzeczywisty kształt rzeczy i przenieść go na papier. Aby zrozumieć jakie to ważne zróbmy proste ćwiczenie – narysujmy coś z głowy, na przykład dłoń.

Czy dłoń z tego rysunku ma palce podzielone na trzy segmenty? Czy śródręcze jest szersze od nadgarstka? Czy środkowy palec jest najdłuższy? Czy widać wypukłość opuszków? Ile stawów ma kciuk? W jaki sposób układają się fałdy skóry? Nasz mózg nie jest w stanie zapamiętać tych wszystkich szczegółów – dla zaoszczędzenia pamięci w naszej głowie przechowywane są uproszczone symbole zamiast prawdziwych obrazów. Dlatego nauka rysowania to też nauka aktywnego obserwowania – w ten sposób wgrywamy do naszej pamięci rzeczywisty kształt rzeczy. Dlatego tak ważne jest, aby w początkowym etapie nauki uważnie studiować różne kształty, części ciała, martwą naturę.

Trudno jest nam pojąć tak skomplikowane obiekty i mechanizmy jak na przykład ludzka dłoń. Dlatego dla ułatwienia przyjmujemy, że niektóre kształty to bryły – na przykład paliczki to połączone walce, a śródręcze to płaskie pudełko. Rysując taki schemat, w oparciu o szkielet i mięśnie będziemy w stanie oddać każde możliwe ułożenie dłoni, każdy gest, z różnych perspektyw. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić na to wszystko uwagę i szukać lekcji, które omawiają powyższe niuanse.

Zobacz też: Przybory do rysowania dla początkujących ♥ 

 

Schemat jak narysować dłoń szkic
W moich ćwiczeniach przede wszystkim robię szkice ołówkiem. Zaczynam od schematu dłoni złożonego z brył, a następnie dodaję szczegóły. Czarnym długopisem wykonuję szybki lineart (kontur). Natomiast czerwonym kolorem zaznaczam kluczowy element danej lekcji – podstawowe kształty, elementy, na które muszę zwrócić szczególną uwagę lub które właśnie „odkryłam”, itp.

 

Krok 1 – Videotutoriale na YouTube

Żyjemy w fantastycznych czasach – w internecie jest mnóstwo darmowych lekcji autorstwa światowej klasy twórców! Nie inaczej jest z rysowaniem! Dlatego nie ma co kombinować – zapraszam na YouTube! Codziennie lub choć parę razy w tygodniu jeden filmik z poradami na temat rysunku, ćwiczenia rysunkowe na podstawie tego, co pokazuje twórca, a postępy pojawiają się błyskawicznie. Kocham YouTube za ten ogrom łatwo dostępnej wiedzy!

 

Lekcje rysowania na YouTube – wybrane najlepsze filmiki z dłońmi

Korzystam z różnych źródeł. Każdy twórca ma inny styl, inne sposoby na tłumaczenie i rysowanie. Warto zapoznać się z wieloma z nich, aby odnaleźć swoje własne metody. Wybrałam dla Was kilka lekcji rysowania dłoni od różnych artystów, które najbardziej mi pomogły i w których moim zdaniem wszystko jest najlepiej pokazane i wytłumaczone. Udanego rysowania!

[po polsku] SarawiStudio ♥ Blondynki też grają ♥ Olsikowa
[po angielsku] Draw with Jazza ♥  Draw with Jazza 2 ♥ Proko

Moje drugie ulubione źródło lekcji rysunku to Pinterest. Polecam serdecznie nie wyszukiwać tutoriali w Google, tylko od razu skorzystać z wyszukiwarki Pinteresta, wyniki będą dużo bardziej wartościowe. Przygotowałam też sobie specjalną tablicę z zapisanymi przydatnymi infografikami, poradami i tutorialami.

Zobacz moją tablicę na Pintereście ze wskazówkami jak rysować dłoń

 

szkicownik szkic nauka rysowania dłonie schemat
Uważam, że początkujący powinni przede wszystkim robić szybkie szkice ołówkiem/długopisem, dlatego nie skupiam się tutaj na dopracowanych ilustracjach. Na bardziej zaawansowane rysunki i szczególiki przyjdzie czas później, teraz przede wszystkim trzaskam szkice, żeby opanować podstawy. Wiadomo, lubię robić „pełne” rysunki z kolorowaniem itp. i nie mam zamiaru z tego rezygnować w międzyczasie – to moje rysowanie dla przyjemności. Ale nie zaniedbuję podstaw nauki w postaci codziennych szkiców.

 

Krok 2 – ćwiczenie rysowania z natury i ze zdjęć

Filmiki i lekcje pozwalają nam lepiej zrozumieć strukturę obiektów i pokazują, jak przenieść je na papier. Czas, żeby to wszystko poukładać sobie w głowie i zapamiętać. Najlepiej utrwalić wszystko poprzez praktykę – samo oglądanie tutoriali nic nie da, trzeba działać!

Najlepsze ćwiczenie to rysować dłonie w różnych ustawieniach, na podstawie zdjęć lub patrząc na własną rękę. Tutaj wystarczą proste szkice ołówkiem, podstawowe zarysy cieniowania.

 

hand poses stock photo drawing reference
Przykładowe zdjęcia na podstawie których ćwiczę rysowanie dłoni. Wzorów szukam zazwyczaj na Pixabay – darmowym banku zdjęć 🙂

 

projekt wyzwanie rysowanie dłoni nauka ćwiczenia schemat
Pierwszy rysunek z mojego wyzwania „narysuję 100 dłoni”. Potem było już tylko lepiej 🙂

 

Wyzwanie – narysuję 100 dłoni!

Jakiś rok temu postawiłam przed sobą takie wyzwanie – narysować 100 dłoni! Zdawałam sobie sprawę, że moje rysowanie rąk jest na fatalnym poziomie i muszę się za to zabrać, porządnie nauczyć co i jak. Dlatego w ramach ćwiczeń postanowiłam sobie narysować 100 dłoni. I od tego czasu moje szkicowniki systematycznie zapełniałam kolejnymi zadaniami. Już w połowie zauważyłam, że zrobiłam ogromne postępy! Niedługo później przestałam liczyć ile dłoni narysowałam, ponieważ uznałam, że na tym etapie mogę śmiało zaskoczyć ten projekt i czas zabrać się za kolejne zadania (teraz dalej ćwiczę anatomię człowieka). Na pewno kiedyś jeszcze do tego wrócę, bo wciąż mnóstwo nauki przede mną, ale cieszę się ogromnie z postępów.

Zachęcam Was do spróbowania – 100 to może za dużo, ale już 30-50 wydaje się odpowiednie. A takie ćwiczenia bardzo pomagają podnieść swoje umiejętności!

 

 

Jak widzicie nie ma w tym wpisie klasycznego tutorialu jak rysować dłoń. Nie ukrywam, że sama dopiero się uczę, dlatego nie czuję się wystarczająco kompetentna, aby przygotować autorskie lekcje rysunku. Ale mogę się z Wami dzielić moimi sposobami na samodzielną naukę rysowania, z perspektywy osoby początkującej. co też jest celem tego wpisu. Obserwuję u siebie duże postępy (choć wciąż jeszcze mnóstwo nauki przede mną:)), dlatego wydaje mi się, że moje metody i pomysły na ćwiczenia są warte uwagi. Może kogoś zainspiruję do spróbowania swoich sił z rysowaniem, nie tylko dłoni? A jeżeli jest wśród Was ktoś bardziej doświadczony – liczę na Wasze rady i wskazówki w komentarzach!

Jakie są Wasze sposoby na naukę rysowania? Działacie spontanicznie czy macie opracowany plan działania? 🙂